(Lénárd Orsi dúla oldalairól idézve:)
Milyen gazdag a magyar nyelv! Sokféleképpen tudjuk mondani, hogy valakinek kisbabája lesz: várandós, állapotos, terhes, áldott állapotú, anyai örömök elé néz, vagy akár viselős. A köznyelv a terhes szót használja leginkább, míg dúlaként jobban szeretem a várandós kifejezést.
Éppen ezért nagy érdeklődéssel olvastam C. Molnár Emmának, a Semmelweis Egyetem I. sz. Szülészeti és Nőgyógyászati Klinika pszichológusának írását a terhes szóval kapcsolatosan oldalának vendégkönyvében:
Kedves Kismamák!
Sajnálom, hogy nem ismerik a terhes szó jelentését. Ez a szó ugyanis nem terhet jelent. Sokkal szebb az eredete. Kazinczy nyelvújítása a tereh ősi magyar szónak, melynek jelentése: térben-időben kiterjedő gyönyörűség pl: “még nézni is tereh..”. Így a terhes nő jelentése: térben-időben kiteljesedő gyönyörűségben lévő.
Üdvözlettel: Dr. C. Molnár Emma
Nagyon szép gondolatok, de továbbra is úgy vélem, hogy a nyelvérzékünk a terhes szót másképp észleli. És hát saját tapasztalatomból tudom, hogy az utolsó harmad, az bizony terhes is tud lenni… Azt hiszem, mindezt összegezve maradok a várandós és várandósság szavaknál.
Utolsó kommentek